ایلان ماسک کیست؟ نکته هایی که از زندگی اش نمی دانید.

ایلان ماسک کیست؟ نکته هایی که از زندگی اش نمی دانید.

ایلان ماسک که کار آفرین است  به عنوان مدیر اجرایی (مدیرعامل) شرکت سازنده خودروهای الکتریکی تسلا (TSLA) و مدیر عامل شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس به شهرت جهانی دست یافته است. ایلان  ماسک یکی از بنیانگذاران پی پال می باشد همچنین او یک سرمایه گذار اولیه در چندین شرکت فناوری بود و در آوریل 2022 مذاکراتی را برای قراردادی برای خصوصی کردن شرکت توییتر (TWTR) آغاز کرد، با مجموعه کوین ترودو همراه باشید

موفقیت و سبک شخصی او باعث مقایسه او با دیگر سرمایه گذاران رنگارنگ تاریخ ایالات متحده، از جمله استیو جابز، هوارد هیوز و هنری فورد شده است. او تا ژوئن 2022 با دارایی خالص 220 میلیارد دلاری به عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی گردید.

ماسک اولین بار در سال 2021 به این امتیاز دست یافت و از جف بزوس که بنیانگذار آمازون است پیشی گرفت.

بیایید نگاهی کوتاه به زندگی مردی بیندازیم که به اوج دنیای تجارت رسیده است و توانسته بسیار نیز تاثیرگذار باشد.

ایلان ماسک کیست؟ نکته هایی که از زندگی اش نمی دانید.

بررسی موارد کلیدی در خصوص ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیر اجرایی سازنده خودروهای الکتریکی تسلا و سازنده موشک اسپیس ایکس است و برای خرید توییتر به تازگی قرار دادی بسته است.

ماسک که در آفریقای جنوبی متولد و بزرگ شد، قبل از نقل مکان به ایالات متحده مدتی را در کانادا گذراند.

ماسک که در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته فیزیک تحصیل کرده بود، به عنوان یک کارآفرین فناوری سریالی با موفقیت های اولیه مانند Zip2 و X.com شروع به توسعه پی پال کرد.

ماسک گهگاهی رفتار غیرعادی از خود نشان داده است. او گفته است که  به سندرم آسپرگر نیز مبتلاست.

بررسی موارد کلیدی در خصوص ایلان ماسک

سنین جوانی ایلان ماسک و تحصیلات او

ایلان ریو ماسک در سال 1971 در پرتوریا، آفریقای جنوبی متولد شد و فرزند ارشد در خانواده اش است. پدرش یک مهندس آفریقای جنوبی، مادرش یک مدل و متخصص تغذیه کانادایی بود.

پس از طلاق والدینش در سال 1980، ماسک عمدتاً با پدرش زندگی می کرد. او بعداً به پدرش لقب “انسان وحشتناکی داد ماسک می گفت که  تقریباً هر کار بدی که فکرش را بکنید پدرش انجام داده است.

ماسک همچنین گفت که او تربیت وحشتناکی نیز داشته است و گفته که من در بزرگ شدن با مشکلات زیادی روبرو شدم. ماسک بعداً می‌گوید: یکی از چیزهایی که در مورد بچه‌هایم نگران هستم این است که آنها به اندازه کافی با ناملایمات مواجه نشوند.

سنین جوانی ایلان ماسک و تحصیلات او

آزار و اذیت در دوران مدرسه

ماسک در مدرسه واترکلوف هاوس  غیر دولتی  و انگلیسی زبان  که یک سال زودتر شروع به کار کرد  رفت و بعداً از دبیرستان پسرانه پرتوریا فارغ التحصیل شد. او که خود را  عاشق کتاب توصیف می کرد، دوستان کمی در آن مکان ها پیدا کرد.

دستاوردهای اولیه ایلان ماسک

فناوری به راه فراری برای ماسک تبدیل شد. در 10 سالگی او با برنامه نویسی با استفاده از Commodore VIC-20، یک کامپیوتر خانگی اولیه و نسبتا ارزان آشنا شد. چندی نگذشت که ماسک برای ساخت Blastar  یک بازی ویدیویی به سبک Space Invaders ، مهارت کافی پیدا کرد. او کد BASIC بازی را به یک مجله PC به قیمت 500 دلار فروخت.

ماسک و برادرش در یکی از رخدادهای دوران کودکی خود، قصد داشتند یک بازی ویدیویی در نزدیکی مدرسه خود باز کنند. والدین آنها این طرح را خنثی کردند.

دستاوردهای اولیه ایلان ماسک

دوران دانشگاه ایلان ماسک

ماسک در 17 سالگی به کانادا نقل مکان کرد. او بعداً از طریق مادرش تابعیت کانادا را دریافت کرد.

پس از مهاجرت به کانادا، ماسک در دانشگاه کوئینز در کینگستون، انتاریو ثبت نام کرد. در آنجا بود که با جاستین ویلسون، نویسنده ای مشتاق آشنا شد. آنها قبل از طلاق در سال 2008 با هم ازدواج کردند و صاحب پنج پسر دوقلو و سه قلو شدند.

دوران دانشگاه ایلان ماسک

ورود به ایالات متحده آمریکا(سرزمین فرصت ها)

ماسک پس از دو سال در دانشگاه کوئینز به دانشگاه پنسیلوانیا انتقالی گرفت. او دو رشته اصلی را انتخاب کرد، اما زمان سختی را ایلان ماسک باید می گذراند. او به همراه یکی از دانش‌آموزانش یک خانه 10 خوابه خرید که از آن به عنوان یک کلوپ شبانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ماسک با مدرک لیسانس در رشته فیزیک و همچنین لیسانس هنر در اقتصاد از دانشکده وارتون فارغ التحصیل شد.

این دو رشته حرفه ای آینده ماسک را تخمین زدند، اما این فیزیک بود که عمیق ترین تاثیر را در او بر جای گذاشت.

 

دستاوردهای قابل توجهی که ایلان ماسک بدست آورده بود؟

ماسک 24 ساله بود که برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت. در فیزیک کاربردی در دانشگاه استنفورد تحصیل کرد. اما، با  پیشرفت اینترنت ماسک چشم اندازهای کارآفرینانه در سر داشت. او برای بعد از گرفتن مدرک دکترای برنامه ریزی های خاصی برای خودش در نظر داشت. او در سال 1995 x.com را با 15000 دلار و برادر کوچکترش کیمبال و ماسک Zip2 را  نیز راه‌اندازی کردند، یک شرکت نرم‌افزار وب که به روزنامه‌ها کمک می‌کرد تا راهنمای شهری آنلاین تهیه کنند.

در سال 1999، Zip2 توسط Compaq Computer Corp به مبلغ 341 میلیون دلار خریداری شد.

ماسک از پول خرید Zip2 خود برای ایجاد X.com استفاده کرد که بسیار هم در ثروتمند شدن او نقش داشت.

X.com با یک شرکت انتقال پول به نام Confinity ادغام شد و شرکت حاصل به نام PayPal شناخته شد.

پیتر تیل قبل از اینکه eBay (EBAY) شرکت پرداخت را به قیمت 1.5 میلیارد دلار بخرد، ماسک را از سمت مدیرعاملی PayPal برکنار کرد، اما ماسک همچنان از طریق 11.7 درصد سهام خود در PayPal از این خرید سود برد.

ماسک در مصاحبه ای در سال 2018 گفت: درآمد من از PayPal پس از کسر مالیات حدود 180 میلیون دلار بود. 100 میلیون دلار از آن به SpaceX، 70 میلیون دلار به تسلا و 10 میلیون دلار به SolarCity رفت. و من به معنای واقعی کلمه مجبور شدم برای اجاره خانه ام  پول قرض کنم.

تسلا

ماسک به عنوان یک سرمایه‌گذار اولیه در سال 2004 با سرمایه‌گذاری خودروهای الکتریکی  خودش را در گیر نمود  و در نهایت حدود 6.3 میلیون دلار برای شروع کار مشارکت کرد و به تیمش از جمله مهندس مارتین ابرهارد پیوست تا به اداره شرکتی که در آن زمان به نام تسلا موتورز معروف بود کمک کند. پس از یک سری اختلافات، ابرهارد در سال 2007 برکنار شد و یک مدیرعامل موقت استخدام شد تا اینکه ماسک کنترل را به عنوان مدیرعامل و معمار محصول به دست گرفت. تحت نظارت او، تسلا به با ارزش ترین خودروساز جهان و یکی از شناخته شده ترین برندهای او تبدیل شده است.

علاوه بر تولید وسایل نقلیه الکتریکی، تسلا به لطف خرید SolarCity، حضوری قوی در فضای انرژی خورشیدی نیز دارد.

این شرکت در حال حاضر دو باتری خورشیدی قابل شارژ تولید می کند. پاوروال کوچکتر برای برق پشتیبان خانگی و استفاده خارج از شبکه توسعه یافته است، در حالی که پاورپک بزرگتر برای استفاده در شبکه برقی یا تجاری در نظر گرفته شده است.

تسلا

اسپیس ایکس

ماسک بیشتر درآمد حاصل از سهام PayPal خود را برای تأسیس شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی، توسعه‌دهنده موشک‌ها که معمولاً به نام SpaceX شناخته می‌شود، استفاده کرد. ماسک به حساب خودش ۱۰۰ میلیون دلار برای تأسیس اسپیس ایکس در سال ۲۰۰۲ هزینه کرد.

تحت رهبری ماسک، اسپیس ایکس چندین قرارداد مهم با سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا) و نیروی هوایی ایالات متحده برای طراحی موشک های پرتاب فضایی منعقد کرد.

ماسک برنامه‌هایی را برای فرستادن یک فضانورد به مریخ تا سال ۲۰۲۵ در تلاشی مشترک با ناسا منتشر کرده است.

توییتر

ماسک  در یک پیام خرید  9.2 درصد از سهام توییتر را در آوریل 2022 فاش کرد.

توییتر با پیشنهاد یک کرسی در هیئت مدیره به ماسک پاسخ داد که او قبل از چند روز بعد آن را رد کرد.

ماسک سپس نامه ای به نام به هیئت مدیره توییتر ارسال کرد و پیشنهاد خرید این شرکت را به قیمت 54.20 دلار برای هر سهم داد.

هیئت‌مدیره توییتر یک  قانون را تصویب کرد تا ماسک را از جمع‌آوری سهام بزرگ‌تر منصرف کند، اما در نهایت پیشنهاد ماسک را پس از افشای 46.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تعهد شده برای معامله در یک پرونده اوراق بهادار پذیرفتند.

داستان های عجیب و غریب ماسک

در 7 سپتامبر 2018، ماسک در طی یک مصاحبه فیلمبرداری شده برای یک پادکست مشغول کشیدن مواد مخدر بود.

فقط یک ماه قبل، ماسک یک توییت منتشر کرد و ادعا کرد که در نظر دارد تسلا را خصوصی کند و بودجه مورد نیاز را تامین کرده است.

ماسک متعاقباً به شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) رسیدگی کرد که ادعا می‌کرد او آگاهانه سرمایه‌گذاران را با این توییت با پرداخت 20 میلیون دلار جریمه به همراه همان جریمه برای تسلا گمراه کرده است و موافقت کرد که به وکلای تسلا اجازه دهد قبل از ارسال توییت‌هایی را با اطلاعات شرکتی مهم تأیید کنند.

ماسک در مارس 2022 درخواست دادگاهی را برای لغو حکم رضایت ناشی از آن پرونده ارائه کرد.

ماسک در آوریل 2022 در طی یک سخنرانی زنده TED،  گفت که  افراد خاصی در مورد این پرونده تصمیم می گیرند.

ماسک در طول حضور خود در برنامه تلویزیونی Saturday Night Live در 8 می 2021 فاش کرد که به سندرم آسپرگر، یک اختلال طیف اوتیسم مبتلا است. او گفت: “من در واقع امشب به عنوان اولین کسی که با آسپرگر میزبان SNL است.

داستان های عجیب و غریب ماسک

ایلان ماسک  چند بار ازدواج کرده است؟

ایلان ماسک چند بار ازدواج کرد که تالوله رایلی یکی از همسرانش بود که بعد از او طلاق گرفت.

از سال 2018 تا 2022، او با خواننده/ترانه سرای کانادایی، کلر الیز بوچر، معروف به گرایمز، که در سال 2020 یک پسر و در سال 2022 یک دختر دارد، رابطه داشت. آنها همچنان بهترین دوستان همدیگر نیز هستند.

او همچنین پنج پسر از ازدواج اول خود با جاستین ماسک دارد.

ثروت ایلان ماسک چه قدر است؟

دارایی خالص ایلان ماسک تا ژوئن 2022 حدود 220 میلیارد دلار تخمین زده شد که او را به ثروتمندترین انسان روی کره زمین تبدیل کرد.

آیا ایلان ماسک ثروتمند به دنیا آمده است؟

نه، ایلان ماسک در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. در سال 1995، زمانی که X.com را تاسیس کرد، طبق گزارش ها، او بیش از 100000 دلار بدهی دانشجویی داشت و برای پرداخت اجاره بها مشکل داشت.

ایلان ماسک در تسلا چه می کند؟

ایلان ماسک به طور رسمی به عنوان یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل تسلا در وب سایت این شرکت ذکر شده است.

در یک پرونده اوراق بهادار در سال 2021، این شرکت عنوان اضافی ماسک را به عنوان “Techno king of Tesla” فاش کرد. این مورد به معنای پادشاه تسلا می باشد

ایلان ماسک دارای چه شرکت هایی است؟

ایلان ماسک سهامدار بزرگی در چندین شرکت از جمله تسلا، اسپیس ایکس، شرکت بورینگ، نورالینک و توییتر است.

او اولین بازی کامپیوتری خود را زمانی که 12 ساله بود رمزگذاری کردو یک جستجو با مضمون فضایی ایجاد نمود که جای تعجب نداشت. او به‌عنوان یک مهاجر در کانادا، بدون خانه و با کاناپه زندگی می کرد. او زمانی که سنی نداشت از طریق اینترنت پول های زیادی بدست آورد.

 

همچنین از او به عنوان اولین انسانی یاد می شود که می خواهد به مریخ برود.

اخیراً، این کارآفرین برای پیشنهاد اخیر خود برای تصاحب توییتر به مبلغ 44 میلیارد دلار خبرساز شده است. ماسک سهامدار اکثریت با نزدیک به 10 درصد از کل سهام پلت فرم رسانه های اجتماعی است و در 17 ژوئن با کارمندان توییتر در مورد معامله  مربوطه صحبت کرد.

او در مورد اینکه چرا این پلتفرم را خریده است به کارکنان توییتر گفت: “می دانید، برخی از افراد از موهای خود برای بیان خود استفاده می کنند، من از توییتر استفاده می کنم. بنابراین می دانید، به نظر من این بهترین انجمن برای برقراری ارتباط همزمان با افراد زیادی است.”

شهرت ماسک برای بیان عقیده‌اش، همراه با لحن اغلب طعنه‌آمیز او، منجر به ایجاد برخی اختلافات توییتری شده است. “پس شاید راهی برای نشان دادن لحن وجود داشته باشد؟” او پیشنهاد کرد. “منظورم این است که نقش ایموجی ها را باید در این خصوص در نظر بگیریم.

 

در اینجا پنج حقیقت شگفت انگیز درباره این میلیاردر آینده نگر وجود دارد که ممکن است ندانید.

  1. او الهام بخش تونی استارک در فیلم های مرد آهنی بود.

شایعات در نهایت یک جادوی روابط عمومی نیستند. در ابتدا، جان فاورو، کارگردان مرد آهنی، در تلاش بود که چگونه شخصیت تونی استارک، سرمایه دار فناوری کاریزماتیک را زنده کند. سپس رابرت داونی جونیور فاورو را متقاعد کرد که شخصاً با آقای ماسک ارتباط برقرار کند. این کار باعث تاریخ سازی در هالیوود شد.فاورو می گوید که هیچ پشیمانی  از این کار ندارد. او در  مجله تایم نوشت: « رابرت داونی درست می‌گفت. “ایلان نمونه ای از شور و شوق، شوخ طبعی و کنجکاوی است – یک مرد رنسانس در عصری که همه به او نیاز دارند.”

ماسک در مورد تصویر پر زرق و برق خود در صفحه بزرگ سینما بازی خوبی برایش به حساب می آمد حتی برای 10 ثانیه در نقش خودش در مرد آهنی 2 ظاهر شد. او همچنین اجازه داد بخش هایی از این فیلم در داخل و خارج از SpaceX فیلمبرداری شود.

  1. او در کودکی تا پنج ساعت در روز را صرف مطالعه می کرد و هنوز هم می کند.

توجه داشته باشید، که هیچ کس نمی تواند مثل ایلان ماسک ساعات زیادی را برای مطالعه بگذراند. با توجه به فهرست بلندبالای فعالیت‌ها و دستاوردهای فکری او، جای تعجب نیست که این متخصص فضاپیما یک خواننده پرخاشگر بود. مای ماسک، مادر ش و مدل مد کهنه‌کار به GQ گفت، در کودکی، چهار تا پنج ساعت در روز مطالعه می‌کرد و از کتاب‌های کمیک پر از ابرقهرمان‌هایی مانند سوپرمن، بتمن، دکتر استرنج، و مرد آهنی و همچنین J.R.R استفاده می‌کرد.

او امروز هم مثل یک دیوانه کتاب می خواند ولی باید بدانید که کتاب هایش کاغذی نیست. در سال 2012، فوربس گزارش داد که قفسه‌های کتاب در کتابخانه عظیم عمارت وسیع او در بل ایر، کالیفرنیا خالی مانده است. دلیلش این است که او «کتاب‌ها را منحصراً در گوشی آیفون خودش می خواند»، از جمله عناوینی مانند استیو جابز اثر والتر آیزاکسون و زندگی‌نامه بنجامین فرانکلین را می توانیم نام ببریم که کتابهای مورد علاقه او هستند.

همچنین گزارش شده است که ماسک دیگر علاقه ای به داستان ندارد. او یک مرد واقعی است. فوربس نیز گزارش داد: «ایلان به سادگی به چیزهایی که وجود ندارند علاقه‌ای ندارد. “فقط در چیزهایی که هستند، یا به طور قابل قبولی می توانند باشند علاقه زیادی نشان می دهد و به حقایق نیز بسیار پایبند است.

  1. او در مدرسه مورد آزار و اذیت مزمن قرار گرفت.

ماسک همیشه آن مردی نبود که همه دوست دارند با او صحبت کنند یا باشند. او در مدرسه در زادگاهش پرتوریا، آفریقای جنوبی بسیار تحت آزار و اذیت قرار می گرفت. مادرش در سال 2012 به Esquire گفت که او “جوانترین و کوچکترین پسر در مدرسه خود” بود و بچه های مدرسه او را اذیت می کردند.

ماسک به  خبر 60 دقیقه  گفت: «اگر شما آن را قلدری خطاب کنید، تقریباً تا حد مرگ از آن افراد کتک می خوردم.

برادر کوچکترش، کیمبال، گفت: «بچه ها شرایط بسیار سختی را به ایلان تحمیل کردند. “در آفریقای جنوبی شرایط بسیار بد بود. اگر مورد آزار و اذیت قرار می گیرید،  پس در مدرسه شرایط بدی دارید. فقط باید صبح از خواب بیدار شوید و بروید.  ایلان ماسک از این مورد بسیار متنفر بود. ماسک سرانجام در سرهم‌کردن رایانه‌ها و کارآفرینی به نام و سبکی دست یافت. او Blastar، بازی ویدیویی کهکشانی را که به‌عنوان یک بازی بود کدگذاری می‌کرد، او آن را به قیمت 500 دلار فروخت و این امر باعث شد تا او به موفقیت بالایی دست پیدا کند. ماسک که قبلاً یک شهروند کانادایی و اکنون یک شهروند ایالات متحده است، به بیش از چند استارتاپ موفق فناوری – از جمله PayPal می بالد. او یک تاجر مشهور جهانی و از نظر نجومی موفق است که بر اساس فوربس، بر روی ثروتی به ارزش 230.5 میلیارد دلار درماه ژوئن سال 2022 چنبره زده است

  1. او پدر هشت فرزند است

ایلان ماسک پدر هشت فرزند است و همه آنها وارث میراث و ثروت ماسک هستند. او با همسر اولش، نویسنده کانادایی، جاستین ویلسونپسر دار شدند که پسرش در 10 ماهگی بر اثر بیماری فوت کرد. آنها سپس در آوریل 2004 به یک دوقلو و یک سه قلو به دنیا آوردند.

ماسک علاوه بر فرزندانش با جاستین ویلسون، دو فرزند را با گرایمز به دنیا آورد که  پسر X Æ A XII یا به اختصار “baby x” در ماه می 2020، و دختر Exa Dark Sideræl Musk از طریق رحم اجاره ای بدنیا آمد

پس چگونه مدیر عامل تسلا موتورز و مدیرعامل اسپیس ایکس و مدیر ارشد فناوری مدیریت دو شرکت، بزرگ کردن هشت فرزند را به خوبی انجام می دهند؟ او در سال 2013 اعتراف کرد: “با سختی زیاد این کار را انجام می دهد.” او همچنین گفت که امیدوار است پسرانش بتوانند به سیارات دیگر سفر کنند. او گفت: «مطمئن نیستم که بتوانم در طول عمرم این کار را انجام دهم. امیدوارم اینطور باشد، اما بستگی به این دارد که چقدر زنده باشم و چقدر بتوانیم در هدفی که داریم به پیشرفت برسیم.»

  1. از ایلان به عنوان یک مشعل سوزان یاد می کنند

ایلان ماسک مرد روز های سخت است. او توانسته با رسیدن به ثروت زیاد رقبای زیادی را در عرصه سیاست از آن خودش کند.

نتیجه گیری

در این مقاله ما یکی از ثروتمند ترین مردان جهان را بررسی کردیم و جزییات زندگی اش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. در این جا که دقیقا قسمت آخر مقاله است می خواهیم به شما چیزهایی را گوشزد کنیم. در ابتدا باید بدانید که ایلان ماسک تنها ثروتمند مرد تاریخ نیست. از ثروتمندان مرد تاریخ می توانیم به مانسا و یا چنگیز خان اشاره داشته باشیم. ثروتمندترین مرد تاریخ نیز با رقم 120 تریلیارد دلار به تموچی و یا چنگیزخان تعلق دارد که توانست به تسخیر بسیاری از سرزمین ها این ثروت را از آن خودش کند. همچنین باید بدانید که ایلان ماسک هم در دوران مدرسه سختی های بسیار زیادی کشیده است. از این نظر می توانیم سختی های مربوطه را این طور ببینیم که هم مدرسه ای هایش او را تا حد مرگ کتک می زدند. ایلان ماسک توانست با داشتن انگیزه زیاد از این همین رخدادها به یک مرد قدرتمند در فضا و زمین تبدیل گردد که شما باید به این مورد توجه داشته باشید چون این امر اهمیت فراوانی دارد.

2.5 / 5. 4

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
خانه
حساب کاربری من
0
سبد خرید
تمام محصولات